T: +90 216 340 71 77

Ürünler

Aerius Akıllı Gaz Sayacı

 

 

Aerius Akıllı Gaz Sayacı

 

Neden Akıllı Sayaç

Enerji maliyetlerinin artması enerji sarfiyatının doğru ve hızlı erişilebilir olmasını gerekmektedir. Enerji sarfiyatını kontrol edip azaltabilmek için kullanım değerlerine istatistiki olarak erişebilmek gerekmektedir.

Neden AERIUS?

Aerius statik gaz sayacı, gaz ölçüm hassasiyetine yeni standartlar getirmektedir. Sahip olduğu mikro-termal kütlesel ölçüm prensibi, basınç ve sıcaklık düzeltmesi yaparak standart hacmi saptamaktadır. Ayrıca sahip olduğu entegre haberleşme sistemi ile, Aerius güvenilir operasyon, şeffaf faturalandırma ve son kullanıcı memnuniyeti için otomatik sayaç okuma (Auto Meter Reading) sistemlerine ve akıllı sayaç uygulamalarına hazırdır.

 

Çünkü;

 

Körüklü sayaç ölçüm prensibinin zayıflıklarını ortadan kaldırmaktadır

Gaz hacmi normal şartlarda sıcaklık, jeodezik ve atmosferik basınca bağlıdır. Bu etkenler konvansiyonel diyafram gaz sayaçlarının yanlış ölçmesine sebep olabilir. Düzeltmede aylık ortalama sıcaklık ve basınç değerlerinin kullanılması yaklaşık değerlerin buluması ve hesap hatası demektir. Bu hataların doğrudan faturaya yansıması kaçınılmazdır.

 

Akıllı gaz sayacı Aerius ölçümdeki doğruluk sorununu temel ölçüm mantığıyla çözmüştür. Mikro termik ölçüm prensibi ile birim mesafede iki sıcaklık sensöründe oluşan sıcaklık farkından akış hızı elde edilir ve hacim m³ cinsinden okunur.  

 

Alman Zekası

 

Diehl Metering ölçümlemeden faturalandırmaya kadar tam bir ürün grubuyla 12 firmasıyla 150 yıldır dünya ölçümleme tarihini şekillendirmektedir. Diehl Metering mikro-termik ölçüm prensiyle çalışan Aerius akıllı sayaçları Alman PTB firmasından düzenlenmiş MID sertifikası ile evsel ve ticari uygulamalarda kullanma imkanı bulmuştur.

 

Üstün Haberleşme Kabiliyeti

 

Akıllı gaz sayacı Aerius, M-Bus protokolle kablolu ve kablosuz haberleşmeye imkan sağlayan ekipmanlarla donatılmıştır. Aeirus akıllı gaz sayacı bu özelliği sayesinde hızlı, doğru okuma ve adil faturalandırma için ideal çözümdür.

 

Yüksek Hassasiyetli Mikro-Termal Ölçüm Prensibi

Hareketli parçanın olmayışı yüksek dayanım, sıfır bakım maliyeti

Gürültüsüz çalışma kabiliyeti

Sıcaklık Düzeltme ve Basınç Bağımsız Ölçüm

Şeffaf Faturalama

Çok düşük gaz akışında dahi doğru ölçüm

Entegre Haberleşme Sistemi

M-Bus ile Açık Ölçüm Sistemine (OMS) veya kablolu M-bus ile haberleşme

Estetik ve kompak tasarım; montaj alanından tasarruf

Pil ömrü 16 yıldır (1 defa/gün okuma aralığıyla)

Kızılötesi arayüz

Fonksiyonel ekran menüsü

Manipilasyon algılama kabiliyeti

Aerius gaz ile havayı birbirinden ayırt edebilmektedir.

 

Akıllı Gaz Sayacı Çalışma Prensibi

Aerius akıllı gaz sayacı bypass hattı üzerine monte edilen CMOS yarı iletken bir sensor kullanmaktadır. CMOS sensor mikrotermik ölçüm prensibi ile tasarlanmış olup bir ısıtıcı ve iki ısı sensöründen oluşmaktadır. Bypass hattından geçen gaz ısıtıcı tarafından ısıtılır ve bu da gaz akışı üzerinde standart bir ısı dağılımı oluşmasını sağlar. Böylece iki ısı sensöründe sıcaklık farkı oluşmasına sebep olur. Buradan elde edilen bilgiler bir mikro işlemci tarafından işlenerek akış hızı elde edilir ve hacim metreküp olarak gösterilir.